wtorek, 14 marca 2017

Jadę na Pyrkon 2017

Kolejna szybka notka informacyjna. Bardzo miło jest mi powiadomić, że również i w tym roku zjawię się na Pyrkonie, celem poprowadzenia kilku nietypowych atrakcji. I o ile na ostatniej edycji byłem trochę rozczarowany tym, że ze wszystkich proponowanych przeze mnie paneli, organizacja wybrała te moim zdaniem najnudniejsze, tak w tym roku jestem bardzo zadowolony z tego, co przeszło:


1. Cudowny Świat Animacji Niezależnej

Kiedy i Gdzie: Piątek 28 kwietnia, godzina 16:00, sala Mori
Opis: O wielkich studiach animacyjnych i ich produkcjach mówi się dużo i często. Mało kto jednak zwraca dziś uwagę na amatorskie animacje niezależne. A szkoda, bowiem wiele z nich to maleńkie arcydzieła, zachwycające nie mniej niż efekty pracy profesjonalistów z przemysłu animowanego! Ba, wielu słynnych animatorów od nich właśnie zaczynało swoją karierę! Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat japońskich animacji niezależnych i poznać najciekawsze z nich? Posłuchać, jak kluczową rolę odgrywały one we wczesnych latach fandomu anime? A może poznać jakieś ciekawe anegdotki z nimi związane? W takim razie jest to panel właśnie dla Ciebie! 

Jestem niesamowicie szczęśliwy, że ten panel przeszedł! W zeszłym roku na swojej atrakcji poświęconej latom 80-tym próbowałem troszkę ten temat poruszyć przy okazji historii studia Gainax, ale że musiałem wspomnieć jeszcze o wielu innych animatorach i ciekawych OVA, to nie dałem rady pokazać więcej niż sam Daicon. Tym razem jednak mam całą godzinę na jaranie się tymi malutkimi perełkami, więc dołożę wszelkich starań, by pokazać ich jak najwięcej i by o każdej z nich opowiedzieć coś ciekawego. Mam tylko nadzieję, że na dużym ekranie jakość zjechanych vhs nie będzie zbytnio straszyć i będzie się dało cokolwiek zobaczyć.2. Następcy Transformerów - O Brave Series słów kilka

Kiedy i Gdzie: Piątek 28 kwietnia, godzina 17:00, sala Mori
Opis: Pod koniec lat 80-tych firma Takara zamknęła w Japonii linię fabularną pierwszej generacji Transformers. Powodem decyzji było wyraźnie malejące zainteresowanie zakupem związanych z tą produkcją zabawek. Nie zmalały jednak potrzeby finansowe korporacji. W związku z tym Takara zawiązała współpracę ze studiem Sunrise i zleciła mu wyprodukowanie nowego cyklu anime, reklamującego jej nową linię. Tak oto narodziło się "Brave Series". Cykl odniósł olbrzymi sukces i nie tylko nakręcił szalenie sprzedaż zabawek, ale uratował też umierający, wydawać by się mogło, gatunek Super Robot. Chcesz dowiedzieć się więcej o jego historii? O tym, jak duży wpływ miał on na wiele dzisiejszych produkcji i poznać najciekawsze jego odsłony? Zapraszam.

Panel ten został ostatecznie podmieniony za Animację Propagandową. Z jednej strony jest mi strasznie szkoda, bo bardzo chciałem też poopowiadać o tym jak pokręcona jest azjatycka propaganda, z drugiej jednak całkiem się cieszę, że tak się stało. Brave Series bowiem uwielbiam a i na Japaniconie, gdzie panel ten odbył się po raz pierwszy, nie starczyło mi czasu by powiedzieć i pokazać wszystko co chciałem. Tym razem jednak będę miał już wszystko dużo lepiej rozplanowane i powinienem się spokojnie wyrobić.
Jeśli jesteście rozczarowani, że nie będzie jednak animacji propagandowej, to nie martwcie się! - przemycę kilka rzeczy które miały na niej być na swoim panelu o animacji niezależnej.

3. Magią i Mechem

Kiedy i Gdzie: Sobota 29 kwietnia, godzina 23:30, sala Umi
Opis: Czy mechy i magia mogą iść ze sobą w parze? Co powinno być zawarte w dobrym mecha fantasy? I czy seria takowa faktycznie ma szansę spodobać się komuś, kto za wielkimi robotami w ogóle nie przepada? By poznać odpowiedzi na te i inne pytania, musicie koniecznie wpaść na ten panel! Przyjrzymy się na nim zarówno bardziej znanym magicznym mechom, jak i tym mniej popularnym, ale wciąż jak najbardziej wartym uwagi. Zapraszam gorąco wszystkich entuzjastów baśniowych światów i wielkich maszyn!

Rzadko powtarzam swoje panele, bo mam tak wiele różnych fajnych tematów, o których chciałbym opowiedzieć, że wolę na każdy konwent zgłaszać coś całkiem nowego. Ostatni raz "Magią i Mechem" prowadziłem jednak trzy lata temu i w ciągu tej przerwy obejrzałem kilka kolejnych ciekawych pozycji z mecha fantasy, więc pomyślałem, że w sumie czemu w ramach wyjątku nie zrobić jakiejś powtórki? Tym bardziej, że magiczne mechy to bardzo ciekawa i cholernie pomysłowa odnoga gatunku, o której można naprawdę dużo fajnych rzeczy powiedzieć.


4. Czarodziewczynki - historia prawdziwa

Kiedy i Gdzie: Niedziela 30 kwietnia, godzina 0:30, sala Umi
Opis: "Magical Girls" to gatunek stary jak świat, od zawsze obecny w anime. Przez wielu ludzi uważany za bardzo dziecinny i cukierkowy, kierowany tylko i wyłącznie do małych dziewczynek. A jak to wygląda w rzeczywistości? Czy faktycznie w bajkach o czarodziejkach nie ma absolutnie nic dla starszego odbiorcy? I czy Madoka rzeczywiście była produkcją tak bardzo dlań rewolucyjną, jak wielu uważa? Serdecznie zapraszam na panel, na którym postaram się w szybki oraz zrozumiały sposób opisać niezwykle ciekawą historię magicznych dziewczynek oraz udowodnić, że wcale nie są to kreskówki tylko i wyłącznie dla najmłodszych.

Kolejny panel, który od bardzo dawna chciałem poprowadzić. Robiłem go już raz w ramach poznańskich spotkań mangowych, ale była to wtedy bardziej forma takiej luźnej pogadanki, bez zbytniego przygotowania i w dodatku głównie w gronie kilku znajomków. Tym razem podejdę do sprawy dużo bardziej na poważnie i postaram się wyczerpująco cały temat przedstawić. Ktoś w końcu musi naszym polskim mangozjebom pokazać, że czarodziejki to gatunek o wiele ciekawszy, niż mogłoby się wydawać. Obym tylko nie rozgadał się za bardzo na temat rewolucyjności "Dream Hunter Rem", jak to mam w zwyczaju gdy o czarodziewczynkach mowa *śmiech*.
Może przyniosę na ten panel jakieś fajne książeczki do pooglądania nawet.

Jeśli jedziecie w tym roku na Pyrkon, to zapraszam was serdecznie! Będzie mi bardzo miło, jeśli wpadniecie!
EDIT: Oficjalny plan został opublikowany, więc aktualizuję post. 

6 komentarzy:

 1. w punkcie 4 ostatnio znalazłem na YT takie starocie z czasów wojny :) w punkcie 2 też zresztą YT jest pomocny bo jest tam sporo starszych serii od comet san po mimi i persia ;) tak że materiału starczyło by ci na cały dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, że piszesz o tym z takim wyprzedzeniem, to jeszcze można dobrze zaplanować czas i pieniądze!
  Nie wiem, czy dam radę wbić, bo wprawdzie jeździłam do Poznania całe dzieciństwo, ale teraz jest dość nie po drodze. Spróbuję pogadać z mężem i może nawet jego wyciągnę, chociaż już wiem, że by go to strasznie wymęczyło :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli pojawię się na Pyrkonie to wpadnę posłuchać o "CUDOWNY ŚWIAT ANIMACJI NIEZALEŻNEJ" i "CZARODZIEWCZYNKI - HISTORIA PRAWDZIWA".
  Gorąco Pozdrawiam Fejwsi. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mogę być na Pyrkonie i tak strasznie żałuje, że nie będę mogła posłuchać o magical girls :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jadę na Pyrkon więc mam nadzieję że na chociaż któryś z tych uda mi się pójść
  :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jadę na Pyrkon więc mam nadzieję że na chociaż któryś z tych uda mi się pójść
  :)

  OdpowiedzUsuń