czwartek, 29 września 2016

Goge jedzie na Japanicon 2016


Taka notka na szybko, żeby powiadomić was, że zjawię się też na tegorocznym Japaniconie. Poprowadzę również, tak jak zawsze, kilka paneli. Oczywiście bardzo ciekawych i o nietuzinkowej tematyce, bo ja tylko takie panele prowadzę~

Czego tym razem możecie się ode mnie spodziewać?


1. Następcy Transformerów - O "Brave Series" słów kilka


Kiedy i Gdzie: Niedziela, 9.00, Sala Panelowa
Opis: Pod koniec lat 80-tych firma Takara zamknęła w Japonii linię fabularną pierwszej generacji Transformers. Powodem decyzji było wyraźnie malejące zainteresowanie zakupem związanych z tą produkcją zabawek. Nie zmalały jednak potrzeby finansowe korporacji. W związku z tym Takara zawiązała współpracę ze studiem Sunrise i zleciła mu wyprodukowanie nowego cyklu anime, reklamującego jej nową linię. Tak oto narodziło się "Brave Series". Cykl odniósł olbrzymi sukces i nie tylko nakręcił szalenie sprzedaż zabawek, ale uratował też umierający, wydawać by się mogło, gatunek Super Robot. Chcesz dowiedzieć się więcej o jego historii? O tym, jak duży wpływ miał on na wiele dzisiejszych produkcji i poznać najciekawsze jego odsłony? Zapraszam.

Niesamowicie się cieszę, że ten panel przeszedł, bo "Brave Series" kocham całym serduszkiem i bardzo chciałbym, żeby zainteresowało się nimi więcej ludzi z naszego rodzimego chińskobajkowego fandomu. Tak jak w opisie atrakcji, przelecę po wszystkich ośmiu odsłonach cyklu, bardziej szczegółowo opowiadając o tych, które uważam za najlepsze. Będzie także sporo o tym, jak olbrzymi wpływ na kształt dzisiejszych anime "Brejwy" miały oraz jak dużą popularnością cieszą się w Japonii aż po dziś dzień. Dodatkowo opowiem też co nieco o tytułach, które były planowane, ale ostatecznie nigdy niestety nie powstały z powodu przedwczesnej śmierci cyklu.

2. Czy anime może być sztuką? Animacja awangardowa


Kiedy i Gdzie:
Sobota, 21.00, Sala Kulturowa
Opis: Przez wielu postronnych anime postrzegane są jako głupkowate "chińskie bajki". Trudno się dziwić takiej opinii, gdy tak często oglądamy tytuły, których bohaterkami są wielkookie biuściaste gapy... A jednak istnieją produkcje tak bardzo odmienne i wysmakowane artystycznie, że z czystym sumieniem można nazwać je dziełami sztuki. I to właśnie im ten panel będzie poświęcony.

Kolejny panel, z którego cholernie się cieszę. Nie mogę się nadziwić, że akurat MiOhi ma lepszego nosa do atrakcyjnych paneli niż ekipa Pyrkonowa, która z proponowanych przeze mnie na tegoroczny Pyrkon tematów wybrała te, które sam uważałem za najnudniejsze. No ale o czym będzie tenże panel? O fantastycznych, niesamowicie artystycznych tytułach, wyróżniających się na tle wszystkich innych chińskich bajek nietypową, czasami nawet bardzo oniryczną stylistyką. Będzie japoński Moebius, będzie Belladonna, będą także surrealistyczne animacje Shigeru Tamury. Jeśli interesujecie się naprawdę ciekawymi, wyjątkowymi anime a nie tylko sezonowymi pozycjami, to zapraszam gorąco!

Godziny i sale zaktualizowane, wracam do tworzenia paneli~

1 komentarz:

  1. Wszystko moze byc dzielem sztuki ;D Z kazdej dziedziny! Nawet apka na androida moze byc poruszajaca i wysublimowana artystycznie. #opinia.myszy

    OdpowiedzUsuń