środa, 23 sierpnia 2017

Jadę na Copernicon!

Szybka notka informacyjna. Bardzo miło jest mi powiadomić, że najprawdopodobniej pojawię się na tegorocznym Coperniconie i poprowadzę na nim kilka atrakcji. Tym razem przygotowałem dla was:1. Chicks Dig Giant Robots! - Wielkie roboty w anime

Kiedy i gdzie?: piątek, 22 września, 16:00, Azjatycka 5 (budynek: Collegium Minus, Sala 317, 2 piętro)
Opis: Chciałbyś obejrzeć dobre mecha anime, ale kompletnie nie orientujesz się w temacie i nie wiesz od czego zacząć? A może też widziałeś już kilka serii z wielkimi robotami i masz ochotę na jeszcze więcej? Dobrze trafiłeś! Na tej prelekcji poznasz wiele świetnych serii, zarówno dla tych nowych w mechy jak i starych wyjadaczy, którym olbrzymy takie jak Mazinger czy Gundam nie są już obce. Zaufaj mi, jestem ekspertem.

Tak jak w opisie, będzie to panel poświęcony najlepszemu co kiedykolwiek spotkało chińskie bajki, czyli wielkim robotom. Nie mam jednak zamiaru skupiać się na nim na seriach, które znają wszyscy (choć dwie, trzy takie pewnie zostaną wspomniane), a bardziej na tych mniej znanych i niedocenianych, a jak najbardziej wartych uwagi. Mam nadzieję, że uda mi się powstrzymać choć trochę swoją miłość do mechanicznych olbrzymów i nie rozgadam się tak bardzo, że przekroczę swój czas, i wjadę aż na następny panel.


2. Skośnooka Ania z Zielonego Wzgórza

Kiedy i gdzie?: niedziela, 24 września, 13:00, Azjatycka 3 (budynek: Collegium Minus, Sala 305, 2 piętro)
Opis: Zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałyby adaptacje znanych dzieł literatury zachodniej, gdyby odpowiadali za nie Japończycy? Czy wiernie naśladowałyby swoje książkowe pierwowzory, czy też może usiane byłyby charakterystycznymi dla kultury Kraju Kwitnącej Wiśni dziwactwami? Czy bohaterowie - tacy jak Sherlock Holmes, D`Artagnan czy też Jim Hawkins - w wydaniu anime różniliby się w jakiś szczególny sposób od swych innych, bardziej znanych inkarnacji? W takim razie zapraszam Cię na moją prelekcję, w trakcie którego spróbuję udzielić wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Ha! Strasznie się cieszę, że w końcu udało mi się gdzieś przeforsować ten panel! "World Masterpiece Theater" bowiem to, obok "Brave Series", mój drugi absolutnie ukochany cykl chińskobajkowy. Tyle cudownych anime powstało w jego ramach i olbrzymia szkoda, że nie wszystkie doczekały się jeszcze napisów (gdzie moje suby do Bush Baby, Live Evil?!). Ale żeby panel nie był zbytnio monotematyczny, to zahaczę także o bajki spoza WMT. Będą m.in Holmes Miyazakiego, świetne Anime Sanjuushi od Kunihiko Yuyamy, czy też fantastyczna Takarajima Dezakiego. Może nawet przyniosę kilka książeczek i płyt z muzyką do pokazania, zobaczymy.

Jeśli planujecie zjawić się na Coperniconie, to zapraszam was serdecznie! Na pewno nie pożałujecie!

3 komentarze:

 1. świetne tematy aż szkoda że prawie nikt u nas paneli nie nagrywa i nie wrzuca potem do sieci ;)bo bym obejrzał z ciekawością :) a propos wielkich robotów to teraz oglądam kotetsu jeeg nawet fajna seria z 2007r nowa wersja w zasadzie ciąg dalszy serii z l 70 :) a co do adaptacji literatury night of the galactic railroad jest podobno dobra (podobno bo widziałem tylko kawałek na razie )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No panele ludzie niestety rzadko nagrywają, chyba że robi je jakiś super znany youtuber etc. Więc pozostaje jeździć i na żywo brać udział.

   Koutetsushin Jeeg jest super! Jedna z moich ulubionych serii z 2007. Zdecydowanie jedna z najwierniejszych adaptacji rzeczy wujka Go, idealnie oddająca klimat jego komiksów. Szkoda, że został przyćmiony przez Gurren Lagana wychodzącego w tym samym sezonie chyba nawet.

   Usuń
  2. tak i doskonałe zachowanie stylu produkcji z l70 i serii tv w stylu ultraman z tymi napisami w tytułach odcinków z nazwą przeciwnika odcinka :)jak skończę to chyba zerknę czy jakaś dobra dusza nie wrzuciła oryginału taki ten sezon jest sobie że mam czas oglądać kolejne stare serie jak vifam i cutie honey

   Usuń