czwartek, 10 sierpnia 2017

Artbook - "AiEN KiEN" - Yuzo Takada Artwork od Kodansha


Dziś bierzemy na warsztat jeden z najpiękniejszych artbooków, jakie posiadam w swojej kolekcji. AiEN KiEN będące zbiorem ilustracji autorstwa słynnego Yuzo Takady.
Na początek krótko o samym rysowniku - urodzony w marcu 1963 roku w Tokyo, Yuzo (a właściwie Yuji) Takada to jeden z najbardziej uznanych mangaków, działający w tym przemyśle już od wczesnych lat 80-tych. Zanim rozpoczął własną karierę, pracował jako asystent Fujihiko Hosono, mangaki znanego z takich tytułów jak m.in "Crusher Joe", "Yami no Shihosha Judge", czy też "Gallery Fake". Pierwsza, niezależna praca Takady - "Shuushoku Beginner" - ukazała się w roku 1983 w magazynie "Young Magazine". Niedługo potem to samo pismo rozpoczęło także serializację pierwszej dłuższej mangi jego autorstwa - "Tokonatsu Bank". Komiks ukazywał się na łamach "Young Magazine" od stycznia 1984 roku aż do lutego 1985. Była to lekka komedia z nutką erotyki. Najbardziej Takada znany jest jednak ze swoich nieco późniejszych komiksów, inspirowanych egzotycznymi mitami oraz wierzeniami i traktującymi w większości o istotach z tychże. Zdecydowanie najsłynniejszym jego dziełem jest kultowe "3x3 Eyes", wydawane od listopada 1987 roku aż do Sierpnia 2002. Komiks otrzymał w roku 1993 nagrodę "Kodansha Manga Award" w kategorii shounen. Okazał się również na tyle lubiany i popularny, że Takada narysował jeszcze kilka jego kontynuacji, z których najnowsza rozpoczęła się w grudniu 2016 roku i jest wciąż publikowana. Oprócz tego doczekał się on dwóch adaptacji OVA, pokaźnej liczby bazowanych nań gier wideo oraz słuchowisk i powieści. Do innych znanych dzieł Takady należą takie tytuły jak: "Blue Seed", "Everyday is Sunday", czy też wydana także w Polsce "All Purpose Cultral Cat Girl Nuku Nuku".

Tyle o autorze, teraz przejdźmy do samej książeczki.

Tytuł: "AiEN KiEN - Yuzo Takada Artwork"
Typ Książki: Artbook
Serie, którym książka jest poświęcona: "3x3 Eyes", "Tokonatsu Bank", "Tour Conductor Nikumori", "Everyday is Sunday", "Mobile Suit Gundam", "Devilman" i inne
Liczba stron: 102
Wydawnictwo: Kodansha
Data Wydania: Marzec 1993 roku
Cena: około 18zł
Sklep: Mandarake

Przyjrzyjmy się najpierw obwolucie i okładce:


Książka jest pokaźnych rozmiarów i naprawdę ślicznie wydana i oprawiona. Na zdjęciu przed początkiem tekstu mogliście już zaobserwować kolorową, wykonaną z materiału podobnego do tapety obwolutę z pozłacanym napisem oraz prześliczną ilustracją przedstawiającą Pai z "3x3 Eyes". Pod nią znajdziemy już nieco skromniejszą okładkę z pełnym tytułem książeczki.


Warto nadmienić, że druga strona okładki wykonana jest z tego samego materiału, co obwoluta, dzięki czemu książka jest o wiele wytrzymalsza i sztywniejsza.


Na dolnej, tylnej części przezroczystego paska owiniętego wokół obwoluty znajduje się kupon do zamówień (o których więcej troszkę później) przedstawiający Pai z "3x3 Eyes".


Tył okładki bez obwoluty


Również i na tylnej części obwoluty znajdziemy ładną, kolorową ilustrację przedstawiającą Pai z "3x3 Eyes". Tym razem w każualowym, bardzo modnym wakacyjnym ubranku.


Tył obwoluty w pełnej krasie

Po otwarciu książki pierwsze, co ukazuje się naszym oczom to powiększona wersja ilustracji z okładki, przesłonięta kalką oraz spis treści z którego możemy się dowiedzieć, jakie ilustracje znajdziemy na poszczególnych stronicach.
Przed każdym z rozdziałów książki znajduje się specjalna plansza z uroczą ilustracją na samej górze. Pierwszy rozdział poświęcony jest - a jakżeby inaczej - najsłynniejszej mandze Takady. Jest to też komiks na przykładzie którego najbardziej można zaobserwować stopniowy rozwój stylu tego rysownika.

(Z góry przepraszam za błyski czy lekką bladość na niektórych zdjęciach, ale papier kredowy, na którym nadrukowane jest większość ilustracji średnio chciał współpracować i odbijał światło niemal nieustannie)


Grupa bohaterów z "3x3 Eyes" w wersji Super Deformed.

Sporo z większych ilustracji jest niestety nadrukowane w taki sposób, że rozmieszczone są na dwóch sąsiadujących stronach. Niestety, nie zawsze udało mi się je przez to idealnie uchwycić, za co przepraszam. Musiałbym chyba rozerwać książeczkę na strzępy, by było idealnie...


Obok każdej z ilustracji znajduje się krótka notka na temat tego, jaką rolę pełniła i z jakiego roku, miesiąca a nawet dnia (!!) dokładnie pochodzi
Tę ilustrację posiadam w swojej kolekcji również w jej wydaniu oryginalnym, jako okładkę płyty z soundtrackiem z pierwszej serii OVA


Strasznie lubię, kiedy Takada miksuje naszą technologię ze swym zamiłowaniem do fantastycznych stworzeń i tworzy niesamowite dziwy. Świetnie widać to na motorze, na którym siedzi Yakumo.
Na szczęście niektóre z większych ilustracji zostały umieszczone na specjalnych, rozkładanych planszach, co pozwoliło na nieco lepsze ich sfotografowanie


Krótka historyjka obrazkowa o tym co Pai sprezentowała Yakumo na urodziny


Ta ilustracja została wykorzystana również jako okładka pierwszego numeru anglojęzycznego, zeszytowego wydania 3x3 Eyes, które posiadam w swojej kolekcji.
Tę ilustrację posiadam również w wersji oryginalnej, jako okładkę płyty z muzyką z serii OVA
Lepsze ujęcie na Kaiyanwanga

Strasznie podoba mi się, jak świetne Takada potrafi dobierać barwy. Dlatego jego kolorowe prace są tak hipnotyzujące, że mogę podziwiać je godzinami.


W książce znajduje się także dwustronna, kolorowa ulotka reklamująca m.in grę na Segę Mega CD oraz specjalny kalendarz z 3x3 Eyes. Obie te rzeczy można było zamówić ze wspomnianym kuponem z paska na obwolucie.
Kolejny rozdział książki poświęcony jest pierwszej dłuższej serii autorstwa Takady - "Tonokatsu Bank". Jest on zdecydowanie najkrótszy ze wszystkich rozdziałów.


W niektórych rozdziałach książki znajdziemy też przykładowe strony z komiksów, którym są one poświęcone.


Następny rozdział to "Tour Conductor Nikumori". Zdecydowanie najbardziej pikantna część książki, obfitująca w roznegliżowane, piękne kobiety. Nieletni zamknąć oczy, ale już!Następne kilka stronic poświęconych jest sympatycznej komedii policyjnej - "Everyday is Sunday" (którą muszę w końcu wyciągnąć z backlogu)

Bardzo podoba mi się, jak na tych bardziej oszczędnych w barwy ilustracjach, Takada fantastycznie operuje różnymi odcieniami jednego koloru.


Następny dział zawiera różnorakie ilustracje, które Takada wykonał na potrzeby okładek płyt i innych nośników z grami, anime, słuchowiskami i innymi tego typu rzeczami. Sporo tutaj rzeczy szczególnie z Gundama i innych tytułów autorstwa Yoshiyukiego Tomino. Jako że ilustracje z tego rozdziału przedstawiają postacie z bardzo wielu różnych serii, a nie jednej konkretnej, to pod każdym ze zdjęć napiszę kto to i z czego.Char oraz Sayla z "Mobile Suit Gundam"


Gundamowe pilotki oraz Gundam Mark II w wydaniu SD


Dwie siostry Ple z "Mobile Suit ZZ Gundam"


Chan z Gundama


Louka, Four, Christina i pozostałe dziewczęta z Gundama w wersji SD


Four oraz Sayla w strojach podobnych do tych noszonych przez m.in siostry Puma w "Dominion Tank Police"


Rzadka okazja by zobaczyć wielkiego robota narysowanego przez Takadę. W tle również Lalah Sune z oryginalnego "Mobile Suit Gundam".


Grupa bohaterek z różnych tytułów Yoshiyukiego Tomino. Głównie "Mobile Suit Gundam"", Heavy Metal L-Gaim" oraz wersja OVA "Aura Battler Dunbine"


Christina Mackenzie, Louka Rox oraz Four Murasame z Gundama


Four oraz głowa Double Zeta Gundama w tle


Christina Mackenzie z "War in the Pocket"


Matilda Ajan z oryginalnego "Mobile Suit Gundam"


Odpowiednik Cham oraz Sirbine z wersji OVA "Aura Battler Dunbine"


Lilith i  Quwasan z "Heavy Metal L-Gaim"


Akira i Miki z "Devilman". Zdecydowanie moja ulubiona ilustracja z tego rozdziału


Strasznie podobają mi się Akira i Miki w stylu Takady. Akira z tym szerokim, pewnym siebie uśmiechem wygląda jak najwaleczniejszy ze złodupców, a Miki jest niesamowicie piękna i delikatna


Charakterystyczny podpis Takady


Następny dział poświęcony jest ilustracjom czarno-białym. W przeciwieństwie do tych kolorowych, nie są one nadrukowane już na tym śliskim, błyszczącym papierze kredowym, więc fotografowanie ich było dużo łatwiejsze. Niektóre z obrazków są bezpośrednio wyciągnietymi stronami tytułowymi rozdziałów z mang, inne znowuż to oryginalne ilustracje, nie publikowane nigdzie przedtem.Niezmiernie podoba mi się ta ilustracja przedstawiająca Pai. Zwłaszcza sposób, w jaki zostały naniesione cienie oraz kontury.
Strasznie podoba mi się ta ilustracja ze względu na fantastyczny kontrast groźnego, przerażającego monstrum oraz przepięknej, delikatnej Pai.


Nie wspominałem o tym wcześniej - cholernie podoba mi się jak Takada ubiera swoje postacie. Ich kostiumy zawsze są czymś, na czym na dłuższą chwilę można zawiesić oko.Jak już mogliście pewnie po poprzednich ilustracjach zauważyć, Takada ma niesamowity talent do rysowania fantastycznych stworzeń wszelkiej maści. Jest to jeden z powodów, dla których tak bardzo go cenię.
Zdecydowanie moja ulubiona wersja rysowania Pai. Późniejsze też były bardzo ładne, a i o wiele bardziej szczegółowe, ale ta była dla mnie po prostu perfekcyjnie urocza.


Na ostatnich stronicach książki znajdziemy bardzo fajną rzecz - kompletny spis wszystkich ilustracji, opatrzony komentarzami samego Yuzo Takady. Co warte nadmienienia - komentarze owe są zarówno w języku japońskim jak i... angielskim! Zatem nawet jeśli nie umiecie w runy księżycowe, to spokojnie będziecie mogli przeczytać, co na temat każdego ze swych rysunków ma do powiedzenia mangaka. Świetna sprawa!

I tak oto dobrnęliśmy do końca. "AiEN KiEN" to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych artbooków, jakie posiadam w kolekcji i strasznie się cieszę, że udało mi się go dorwać za tak okazyjną cenę. Zwłaszcza że Yuzo Takada to jeden z moich ulubionych mangaków, a jego "3x3 Eyes" to jeden z najlepszych komiksów, z jakimi miałem styczność. Bez wątpienia jest to książka, w którą powinni się zaopatrzyć wszyscy fani tego rysownika, a także ci, którzy lubią po prostu popatrzeć na przepiękne ilustracje. Niesamowicie kolorowe, egzotyczne i pełne szczegółów prace Takady, przedstawiające nie tylko ludzi, ale również maści wszelkiej fantastyczne stworzenia z pewnością przypadną im do gustu. Na dziś to tyle - w następnym artbookowym poście przyjrzymy się bliżej "The World Witches" od Fumikane Shimady.

2 komentarze:

  1. na pierwszy rzut oka myślałem że to jakaś wariacja na temat legend of lemnar ;-P bo stroje i fryz a nawet stwory podobne xD widać że w japoni heavy metal bakshiego musiał być popularny ;-P

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow! Przepiękny Artbook tym bardziej aż trudno uwierzyć, że kosztował tylko 18 zł. ^^

    OdpowiedzUsuń