sobota, 27 lipca 2013

SUPER ROBOT TAISEN: OPERATION EXTEND (część 1)

Ci co /m/ 4chanowe odwiedzają, pewnie już o wszystkim wiedzą...
18 lipca BANPRESTO wydało kolejną odsłonę kochanej na całym świecie sagi "Super Robot Taisen", w której swoje siły łączą bohaterowie róznych mecha anime. Nowa część nazywa się "Super Robot Taisen OE(Operation Extend) i nie ukrywam, że moim zdaniem jest to jak do tej pory najlepsza część całej serii.

Gra wydawana jest w formie 8 epizodycznego DLC. Każdy z 8 epizodów zawiera ok. 30 misji. Prócz tego BANPRESTO wydaje również mini paczki z dodatkowymi misjami pobocznymi. W sumie możemy się zatem spodziewać minimum 300 misji. To aż TRZY RAZY WIĘCEJ niż w najdłuższym do tej pory "Super Robot Taisen IMPACT" które liczyło sobie ponad 100 misji.

Zestaw serii również jest pokaźny. Na dzień dobry dostajemy ok. 30 serii, a jak zapowiadają twórcy, ma być ich jeszcze więcej (pogłoski donoszą, że ok. 50!)
Obecnie znany skład:
Tengen Toppa Gurren Lagann^
Armored Trooper VOTOMS (Seria TV + OVA)^
Blue Come SPTLayzner^
Zettai Muteki Raijin-Oh^
Gosaurer^
Ganbaruga^
Daiteio ^
Lord of Lords Ryu Knight
Keroro Gunsou*^
Code Geass: Lelouch of the Rebellion
Zoids*^
Zoids Genesis
Gundam 0079^
Gundam 0080^
Gundam 8th Ms Team^
Z Gundam
ZZ Gundam
G Gundam
Wing Gundam ^
00 Gundam ^
SEED Destiny
Dunbine 
L-Gaim
Jushin Liger
Getter Robo Armaggedon^
Shin Mazinger^
Patlabor (wersja TV i film)*^
Macross F^
Goshogun^
Dancouga^
NG Knight Lamune & 40^

* - debiuty
^ - Seria pojawia się w pierwszej częśći gry

Grę kupiłem oczywiście od razu w dniu premiery. Ba, od razu nabyłem obowiązkowo tzw. "Full Pack" (wszystkie 8 części naraz), żeby nie musieć potem dokupywać kolejnych epizodów, a od razu mieć zaprenumerowaną całą grę.

Zdążyłem już przejść pierwszy epizod. I jakie są moje odczucia? Gra jest rewelacyjna! Dopieszczona pod każdym względem! Pierwsza część zawiera 31 misji + 2 misje w trybie tzw. "Symulatora".

Głównymi bohaterami tej odsłony są Seishirou Kusanagi - młody as pilotażu - oraz Himari - urocza i młoda pilotka, stawiająca swoje pierwsze kroki w kierowaniu mechami. Oboje pilotują wspólnie główną maszynę - Exalta - nowoczesnego robota należącego do organizacji "Connect Force" (drużyna, którą dowodzi w tej części gracz). W trakcie swoich misji Seishirou i Himari spotkają bohaterów wielu różnych mecha anime, takich jak Adeu z "Ryu Knight", Kamina z "Gurren Lagann", Keroro z "Keroro" czy też Lelouch z "Code Geass". Wspólnie zmagać się będą nie tylko z przeciwnikami "tych dobrych" z poszczególnych serii anime. Będą musieli stawić również czoła dziwnej rasie obcych, która coraz częściej zaczyna mieszać we wszechświecie.

Graficznie gra prezentuje się prześlicznie. Przyznam, że jestem raczej zwolennikiem gier 2D, ale trójwymiarowe modele maszyn w OE wyglądają tak dobrze, że oczarowały mnie totalnie. Pełne szczegółów, drobnych detali, a przy tym poruszające się z niezwykłą płynnością. Wyraźnie widać, że ekipa pracująca nad grą włożyła w nie mnóstwo pracy.
Kilka filmików, na których możemy zaobserwować roboty w akcji. Od razu uprzedzam, że w grze modele te wyglądają jeszcze lepiej:

Gurren LagannWing Gundam Zero


Scope Dog


Muzycznie gra wypada równie rewelacyjnie. Jeżeli dalsze części OE mają mieć tak dobrą muzykę, jak pierwsza, to zdecydowanie jest na co czekać. Piosenki nie dość że brzmią świetnie, to jeszcze kompozytorom udało sie idealnie zachować ducha oryginalnych utworów z anime. Poniżej kilka przykładów:

"Nekketsu! Yussha Lamunes""Arashi no Nakade Kagayaite"

"Sorairo Days"

Pod względem grywalności gra również jest świetna. System jest bardzo intuicyjny i łatwy do opanowania nawet dla osoby, która nie jest obeznana w języku japońskim. Zarówno rozbudowa robotów w menu intermisji, jak i wydawanie im rozkazów na polu są naprawde proste i rozpracowanie "Co i jak" nie powinno zająć dużo czasu.
 Co mnie bardzo mile zaskoczyło - miast mapki z wizerunkami głów/pionków przedstawiających roboty, oddano nam do dyspozycji w pełni trójwymiarowe mapy, po których poruszają się w pełni zanimowane maszyny. Biegają, skaczą po wzgórzach, fruwają... Rewelacja!
Wprowadzono również ciekawą możliwość ponownego rozgrywania misji. Dzięki temu, aby ponownie przejść ulubioną misję, nie jesteśmy już zmuszeni do tworzenia zapisu gry, przechowującego tę misję. Zamiast tego możemy ją sobie po prostu wybrać z listy i przechodzić ją tyle razy, ile tylko chcemy.

Gra zapowiada się zatem rewelacyjnie. Jeżeli dalsze epizody mają być równie dobre, jak pierwszy, to OE ma szanse stać się najlepszym SRW do tej pory.
Będę się starał umieszczać szczegółowe informacje o kolejnych epizodach tak szybko, jak to tylko możliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz