niedziela, 1 września 2013

Kosmiczny policjant - "Cosmo Police Justy"(1985)

W latach 80tych pojawiło się mnóstwo anime z gatunku Science-Fiction. Pojawił się wtedy pierwszy Macross, Layzner, czy też Metal Armor Dragonar. Pośród tych wszystkich popularniejszych tytułów pojawiło się jednak również kilka mniej znanych, a nie mniej ciekawych. Jednym z takich tytułów jest zdecydowanie "Cosmo Police Justy" - świetna krótka OVA na podstawie mangi pod tym samym tytułem.

Głównym bohaterem tego anime jest młody policjant Justy Kaizard. Cieszy się on sławą najlepszego i najsilniejszego espera w całym kosmosie. W trakcie swojej kariery rozprawił się już z ponad 200 niebezpiecznymi kryminalistami. Jak nietrudno się domyślić jest przez to najbardziej znienawidzonym przez przestępców policjantem i bandziory ciągle tylko knują, jakby go tu wyeliminować.
Podczas jednej ze swoich misji Justy zabił niebezpiecznego bandytę - Magnum Vega - na oczach jego malutkiej córki. Widząc śmierć swojego ojca, dziewczynka w gniewie uwolniła ogromne ilości energii psychicznej i przemieniła się w dojrzałą, potężną esper. Rani ona ciężko Justiego, po czym traci przytomność zapominając jednocześnie o wszystkim, co się wydarzyło Po tych zdarzeniach Justy postanawia przygarnąć dziewczynę, jako swoją młodszą siostrę.
Czy aby na pewno był to jednak dobry pomysł? Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że pewna grupa kryminalistów ma zamiar wykorzystać ukrytą głęboko w podświadomości dziewczyny nienawiść do Justiego, by się go w końcu pozbyć?
Historia w tej OVA nie jest zbytnio skomplikowana. Jest to po prostu kolejna opowieść o herosie zwalczającym przestępczość.  Historia jednak jest na tyle ciekawa i spójna, że schematyczność ta wcale tak bardzo nie przeszkadza i anime ogląda się bardzo przyjemnie. Co prawda zdarza się kilka niedopowiedzeń (co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, że mangowy pierwowzór jest dużo dłuższy), jednak nie są one tak poważne, by wprawić widza w zakłopotanie.

Postacie skomplikowane nazbyt nie są, są jednak na tyle ciekawe, że łatwo je polubić.Ich charaktery nakreślone są zgrabnie i bez nadmiernych udziwnień. W jednoodcinkowej OVA sprawdza się to wyśmienicie.
Relacje między bohaterami też są całkiem nieźle nakreślone. Co prawda trochę dziwnym wydało mi się to, że Justy ot tak, bez żadnych wahań postanowił przygarnąć dziewczę, które niemal go zabiło, ale ostatecznie można to wytłumaczyć poczuciem honoru i żalem za to, że zabił jej ojca.
Czarne charaktery zaś to typowe bandziory. Bez skrupułów, gotowi czynić zło bez konkretniejszego celu itd. Wyglądają swoją drogą trochę jak błękitnoskórzy kosmici ze słynnego "Space Battleship Yamato".

Oprawa audiowizualna prezentuje się całkiem nieźle. Ładne, przyjemne dla oka projekty postaci działają zdecydowanie na korzyść tej serii. Tła, mimo że są to głównie otchłanie kosmosu czy stacje kosmiczne, prezentują się również całkiem dobrze
Animacja chwilami niestety chrupie. Nie rzuci się to może w oczy widzowi, który do wyłapywania potknięć przyzwyczajony nie jest, ale ktoś o wprawnym oku z pewnością wychwyci tutaj kilka takich scen, gdzie postacie poruszają się trochę sztywno, bądź nienaturalnie. Nie zdarza się to może często, ale jednak wyczulonym estetycznie widzom może się to nie spodobać.
Muzyka jest po prostu rewelacyjna. Anime z lat 80tych zdecydowanie miały czym się popisać i w przypadku "Cosmo Police Justy" nie jest inaczej. Przeważają szybkie i rytmiczne motywy, które idealnie wpasowują się w dynamiczne starcia między Justim i jego przeciwnikami. Równie ładnie brzmią wolniejsze nuty przygrywające w spokojniejszych scenach.  Zdecydowanie najbardziej spodobał mi się utwór zatytułowany "Lonely Hunter". Ma w sobie tę specyficzną magię piosenek ze starych anime, którą tak bardzo kocham.
Aktorzy spisali się bardzo dobrze i udało im się świetnie oddać charaktery postaci. Justy brzmi jak dzielny bohater, Astaris jak urocza, sympatyczna dziewczynka a bandyci jak pozbawieni skrupułów zimni dranie. Tak ma być!

"Cosmo Police Justy" jest zdecydowanie jednym z tych klasycznych anime, z którymi warto się zapoznać. Nie jest to może najoryginalniejsza historia, ale jest na tyle dobra, że przyjemnie się ją ogląda. W przypadku oprawy audiowizualnej czepić by się można było jedynie chwilowych zgrzytów w animacji. Poza tym jest świetnie bowiem i muzyka, i projekty postaci, jak i głosy bohaterów są świetne i nie mam im nic do zarzucenia.
Jesteście fanami science-fiction i macie ochotę obejrzeć dobry film animowany z tego gatunku? Możecie brać Justiego w ciemno. Z pewnością się wam spodoba, a kto wie, czy i nie zachęci do przeczytania oryginalnego mangowego pierwowzoru.

Typ Anime - OVA
Rok produkcji - 1985
Pełny Tytuł: „Cosmo Police Justy”
 Reżyseria: Takahashi Motosuke
Scenariusz: Hiroyuki Hoshiyama
Muzyka: Hiroya Watanabe
Gatunek: Science Fiction, Akcja
Liczba Odcinków: 1
Studio: Pierrot
Ocena Recenzenta: 7/10

Screeny:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz